Neden Sivas Cumhuriyet Üniversitesi?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Cumhuriyetin 50. yılı anısına 1974 yılında, Türkiye’nin 9. üniversitesi olarak kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi; 18 fakülte, 4 yüksekokul, 14 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 1 konservatuvar ve 50 bin civarında öğrencisiyle ülkemizin sayılı üniversitelerindendir.

Sivas, 1200’lü yıllarda fen, tıp, uzay bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında çalışmaların yapıldığı medreselere sahip bir şehirdir. Üniversitemizin kuruluşu her ne kadar 1974 olsa da, Buruciye, Şifaiye, Gök Medrese, Ulu Cami Darü’ş-şifası gibi güzide ilim merkezlerinden aldığımız miras ile geçmişin ve geleceğin üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Medeniyetin beşiği, tarihin canlı tanığı ve âlimler şehri Sultanşehir Sivas’ta kurulan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, geçmişinden aldığı bilim mirasını gelecek nesillere aktarmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Doğal güzellikleri ve zengin kültür mirasıyla Sivas siz değerli öğrencilerimizin evi olacaktır. Sivas, Gazi Mustafa Kemal’in 1919’da “Emin Şehir” olarak tanımladığı ve sonrasında Milli Mücadelenin mihenk taşı olan Sivas Kongresinin yapıldığı bir Cumhuriyet şehridir. Anadolu’nun en önemli kavşak noktalarında olan Sivas, kara, hava ve demiryolu ile birlikte 2020 yılı sonunda açılması beklenen hızlı tren ile ulaşım ağı geniş bir şehirdir.

Sivas, Gazi Mustafa Kemal’in 1919’da “Emin Şehir” olarak tanımladığı ve sonrasında Milli Mücadelenin mihenk taşı olan Sivas Kongresinin yapıldığı bir Cumhuriyet şehridir. Anadolu’nun en önemli kavşak noktalarında olan Sivas, kara, hava ve demiryolu ile birlikte 2020 yılı sonunda açılması beklenen hızlı tren ile ulaşım ağı geniş bir şehirdir.

Sivas hakkında ayrıntılı bilgi almak için Sivas Valiliği tarafından hazırlanan https://visitsivas.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.